Lékař, ortoped a vášnivý cyklista Doc. MUDr. Martin Ošťádal, Ph. D.,
02 Prosinec 2024
Doc. MUDr. Martin Ošťádal, Ph. D., lékař, ortoped a vášnivý cyklista, byl jedním z ambasadorů naší velké letní Segafredo cyklo výzvy, jak náš projekt hodnotí?
Co říkáte na cyklo výzvu Segafredo? Jste zpětně rád, že jste byl jejím ambasadorem?
Každopádně být ambasadorem této akce bylo pro mne velkou ctí; jednak jsem se byl zařazen mezi význačné současné cyklisty a hvězdy showbyznysu, ale hlavně, že jsem mohl podpořit tuto akci jako takovou. Jakýkoliv počin tohoto druhu, který podporuje globálně cyklistiku je velice záslužný. Jízda na kole má výrazný preventivní efekt na lidský organismus z lékařského hlediska; jak na kardiovaskulární, tak i pohybový aparát, dále redukuje nadváhu a v neposlední řadě, díky při sportu vylučovaným hormonům se podílí i na zlepšení psychické kondice. Samozřejmě neoddiskutovatelný je i sekundární efekt cyklistiky, zvláště těch co využívají kolo při jízdě do zaměstnání ve městech, snížení frekvence automobilové dopravy a tím zlepšení ovzduší. Takže nezbývá než poděkovat společnosti Segafredo, že ji tato problematika není lhostejná a do budoucna jen více těchto podobných akcí!
Zvedla vás ze židle resp. na kolo, nebo jste jezdil jako vždy?
Mě osobně, co se týče hodin v sedle a počtu najetých kilometrů výzva nijak neovlivnila, mám najeto za poslední rok 7 000 km MTB kilometrů, což odpovídá mému standardnímu průměru za posledních 10 let.
Jaká je vaše oblíbená cyklo trasa?
Oblíbených tras mám spoustou. Asi bych vyzdvihl oblast Podkrkonošší, kde často trávím víkendy na chalupě. Je to oblast mezi turisticky frekventovanými Krkonošemi a Jizerskými horami na jedné, a Českým rájem na druhé straně. Nachází se zde spoustu nádherných opuštěných polních a lesních cest, kde za celý den často nepotkáte „ani živáčka“ . Navíc je tento kraj protkaný malebnými hospůdkami, kde se může biker při jízdě snadno občerstvit. Určitě bych „vypíchl“ trasu z Nové Paky po tzv. Máchově hřebenové stezce, s nádhernými výhledy na krkonošské vrcholky, Jičín, Trosky atd. přes hrad Kumburk, vrch Tábor až na nejvyšší horu v Podkrkonoší – Kozákov (744 n.m.).
Též mám ale spoustu oblíbených tras ve svém rodišti a bydlišti, v našem hlavním městě. I mnozí cyklisté z řad starousedlíků vůbec netuší, že i zde lze najít spoustu skrytých lesních cest a trailů, kde se zcela na MTB vyhnete silničnímu provozu. Zde bych „vypíchl“ cestu z Bulovky po asfaltových cyklostezkách k Hostivařské přehradě, dále nádherným temným údolím Botiče do Průhonic. Poté po žluté do Velkých Popovic, kde bych doporučoval krátké občerstvení. Odtud krásnými lesy na Mnichovice, Klokočnou a následuje 10 kilometrový pozvolný sjezd lesem, k rybníku Jureček do Říčan i zde je pěkná hospůdka. A poté již po asfaltových cyklostezkách víceméně z kopce na Dubeč zpět do Prahy. Trasa je dlouhá cca 100 km, ale v podstatě nevjedete na frekventovanou silnici.
Jak dlouhá je u vás cyklistická sezóna – jezdíte i na podzim a v zimě?
Zazimování kola jako tomu bylo dřív už nepřipadá úvahu, protože vzhledem ke globálnímu oteplování a absenci sněhu v zimním období, lze jezdit celý rok. Bohužel nevýhodou je časnější západ slunce, ale při dobrém osvětlení ani tento fakt není limitem. Samozřejmě je to hodně o vůli, místo lehkého dresu na sebe vrstvit teplé funkční oblečení a vyrazit do tmy a mrholení… Navíc čistit opětovně kolo od všudypřítomného bahna není pro nikoho radostí , ale na jaře oceníte že znovu nemusíte znovu tzv. osazovat své pozadí.
Co byste doporučoval pro jízdu v chladnějším počasí?
Na základě mých osobních zkušeností je dobré zainvestovat do kvalitního zimního oblečení, zimní tretry, dobré rukavice, čiré samozatmavovací brýle. Dle mého názoru je dobré zkrátit vyjížďky tak cca na maximálně do 1,5 hodiny a též upravit stravu – nebát se do repertoáru zařadit více tučných produktů.
Závěrem bych citoval guru světové cyklistiky Eddyho Merckxe:
„Jezděte hodně nebo málo, nebo tak dlouho nebo tak krátce jak se cítíte. Ale jezděte“