Mathias Vacek – Trek-Segafredo

20 Leden 2023

První Čech v týmu Trek-Segafredo

Představujeme vám nového člena našeho týmu Trek-Segafredo. Teprve dvacetiletý talentovaný český profesionální cyklista Mathias Vacek se jako vůbec první Čech v historii stal reprezentantem amerického profesionálního týmu UCI WorldTeam Trek–Segafredo.

V nadcházející sezoně má přislíbeno, že si vyzkouší i post lídra. „Už jsem jím byl na posledním závodě v Itálii, kde jsem pak i zajel dobrý výsledek. Moc si vážím důvěry, kterou do mě tým vkládá,“ dodává Mathias. Rád by se v rámci týmu zúčastnil i Grand Tour.

Ačkoliv Mathias neměl lehký rok, protože jeho bývalý tým Gazprom RusVelo hned zkraje sezony přišel kvůli válce na Ukrajině o licenci a do Treku mohl podle regulí nejdříve v srpnu, hodnotí uplynulou sezónu výborně. Mathias závodil převážně v reprezentačním dresu a dařilo se mu. V červenci se stal v Portugalsku vicemistrem Evropy kategorie U23 v silničním závodě a stejný výsledek zopakoval v září na mistrovství světa v Austrálii. V únoru se mu podařilo vyhrát etapu na UAE Tour.

Na konci února 2022 se zúčastnil sedmidenní UAE Tour, na níž si odbyl svůj debut v UCI World Tour. V šesté etapě Kolem Spojených arabských emirátů se dostal do úniku spolu s týmovými kolegy a dojel si pak pro své první profesionální vítězství v kariéře a druhé vítězství týmu v sezóně. Stal se tak nejmladším vítězem závodu, jenž je součástí UCI World Tour.

Do Závodu míru do 23 let vstupoval jako jeden z favoritů, jeho ambicí bylo umístění v top 3, popřípadě celkové vítězství. Se svým třetím místem se tak stal prvním Čechem na pódiu Závodu míru do 23 let od roku 2017. Zároveň se také stal nejlepším závodníkem do 21 let a nejlepším Čechem v závodu.

Na Mistrovství světa v silniční cyklistice 2022 v Austrálii získal stříbrnou medaili v závodech do 23 let . „Je to určitě vrchol mé dosavadní kariéry, je to mistrovství světa, největší závod sezóny dalo by se říct,“ doplňuje Mathias.

Mathias se zúčastnil mistrovství Evropy určené pro juniory a závodníky do 23 let, které se konalo v portugalské Anadii. V individuální časovce do 23 let dojel patnáctý se ztrátou minuty a 34 sekund na vítězného Belgičana Aleca Segaerta. V silničním závodu do 23 let se Mathias na pátém ze sedmi okruhů připojil k úniku, který ve finále bojoval o vítězství. V cíli byl přesprintován pouze Němcem Felixem Engelhardtem a získal tak stříbrnou medaili.

Tím navázal na své juniorské úspěchy, v srpnu 2020 se stal juniorským mistrem Evropy v časovce. Dříve také závodil v běhu na lyžích a vážně uvažoval o reprezentační běžecké kariéře. Zajímavostí je, že i jeho starší bratr Karel je profesionálním cyklistou.

A jak nejraději odpočívá? „V přírodě si vyčistím hlavu,“ ujistil. „Chodím na kapry nebo muškařím, podle toho, jestli se mi chce zrovna sedět nebo stát. Když chytím nějakého pstruha nebo kapra, potěší mě to. Ale často je zase vracím do vody.“

A jaký má Mathias vztah ke kávě? „Spíše jsem čajový typ, ale mám rád cappuccino,“ přiznává a s úsměvem dodává: „Když si dávám espresso, zasypu ho pořádnou porcí cukru.“

Mathiasovi přejeme hodně energie a úspěšný start do nové sezóny!