Cyklistické závody

Sezóna s kolem TREK a kávou Segafredo

06 Duben 2023

SEZÓNA S KOLEM TREK A KÁVOU SEGAFREDO

Jaro je tady a s ním i nová cyklistická sezóna. I když počasí je nyní opravdu aprílové, je načase dát kolo do servisu a být tak připraven na další cyklo dobrodružství. Rádi bychom se ohlédli i za loňskou sezónou očima Jakuba Truksy…

Cyklistika a káva prostě patří k sobě. Říkáte si jak? Pro většinu cyklistů, včetně profesionálů, je zastávka na kávu neodmyslitelnou součástí každé jízdy nebo tréninku. A pro někoho to není jen součást cesty, ale přímo její cíl. Kolikrát jsem si v loňském roce zastavil na kávu, to už bych jistě nespočítal. Rád bych se s vámi ale podělil o některá zajímavá místa, která jsem během roku navštívil.

Gran Canaria

Zima je pro cyklistiku nejméně vhodné období roku. Já se snažím jezdit celoročně, ale i tak mám raději slunce a teplo. A právě proto jsem vyrazil v únoru na Gran Canarii. Tento španělský ostrov je pro cyklistiku jako stvořený. Je zde teplo celoročně a dny jsou tu v zimě o poznání delší než u nás.  Gran Canaria a vedlejší Tenerife jsou cyklisty nejvyhledávanější z Kanárských ostrovů. A proto v době, kdy jsem se já projížděl po Gran Canarii, na vedlejším ostrově, pod vrcholem sopky Teide, trénovali závodníci týmu Trek-Segafredo před jarními klasikami. I já jsem dva týdny na ostrově věnoval tréninku před nadcházející sezónou. V té době jsem už věděl, že mě čeká několik náročných závodů, které se nedají absolvovat bez dostatečného množství kilometrů v sedle.

Italské Dolomity a Maratona dles Dolomites. 

Pozvání do Itálie se neodmítá. A v okamžiku, kdy součástí pozvánky byl i start na legendárním závodě Maratona dles Dolomites, tak nebylo vůbec o čem přemýšlet. O tomto závodě jsem uvažoval už mnohokrát, ale dostat se na start není úplně jednoduché. Nemůžete se jen tak přihlásit – musí vás vybrat jako jednoho z 9000 šťastlivců, kteří se budou moci postavit na start. Pak už je jen na vás, jakou trať si zvolíte. Na výběr máte od 55 do 138km, ale rozhodnout se můžete klidně až v průběhu závodu! Já chci absolvovat celou dlouhou trasu se všemi vrcholy, po které se závod jmenuje. Maratona, Maratona dles Dolomites.

První červencová neděle a já si v 5:30 oblékám svůj nový dres Trek-Segafredo. Start je v půl sedmé, ale musíte se dostat do svého startovního koridoru, který je asi 5km od hotelu. S prvními slunečními paprsky se ozývá startovní výstřel a pomalu se vydáváme nástrahám alpského dobrodružství. Po 6 hodinách a 22 minutách projíždím cílovou bránou na celkovém 485.místě. Průměrná rychlost 21,67 km/h není špatná s ohledem na to, že jsme nastoupali 4200 výškových metrů. V cíli máme od organizátorů zajištěné skvělé zázemí. Jen co se trochu oklepu, tak se mi vrací chuť na skvělé italské jídlo a po chvíli i prosecco a espresso. V obou případech nezůstane jen u jednoho. Takový den stojí za to oslavit.

Briancon a L’Etape du Tour

Tour de France je největší cyklistickou událostí roku. Startovat na Tour de France se mi asi nikdy nesplní. Každoročně je možnost postavit se na start jedné z etap v rámci veřejného závodu L’Etape.Loni se jelo na trati 12.etapy Tour de France 2022. Start byl ve městě Briancon a cíl po 165km a 4700 nastoupaných metrech na legendárním Alpe d’Huez. Samotný start probíhal od 7:00 ve vlnách po tisícovce závodníků a já jsem letos dostal přidělené číslo ve 3.startovní vlně. Jen samotný start 16 000 jezdců trvá skoro dvě hodiny. V cíli se ale každému počítá čistý čas, který stráví na trati.

Kromě závodu L’Etape jsme ve Francii strávili celý týden. Byl tak prostor absolvovat i další stoupání jako třeba Col d’Izoard. A pokud se rozhodnete objet více legendárních kopců, o kus dál je Col Agnelo, které leží na italsko-francouzských hranicích. Další možností je pak Cime de la Bonette, což je vůbec nejvyšší alpský vrchol, který můžete vyjet na silničním kole. A pokud by vás neuspokojila francouzská káva, doporučuji vyrazit z Brianconu pouze přes kopec Montgenévre do italského městečka Cesana Torinese. Zde už dostanete to opravdové italské espresso.

Mallorka 

Na závěr sezóny jsme vyrazili na předvánoční Mallorku. A tak zatímco v ČR mrzlo a sněžilo, my jsme si mohli užívat slunečné počasí a ježdění po krásných mallorských silnicích. Bylo už po sezóně a tak bylo méně těžkých tréninků a více zastávek na kávu i něco sladkého za odměnu. Mallorka je krásný ostrov, který je pro cyklisty opravdu přátelským místem. Na pobřeží je to sice hodně turistická lokalita, ale jakmile se vydáte do středu ostrova, projíždíte stará městečka s krásnými kavárnami. A byla by škoda se zde na chvíli nezastavit.

Na Mallorce jsem byl už tolikrát, že oblíbenou kavárnu mám skoro v každém městečku. Pokud byste chtěli doporučení, tak vyhlášená mezi cyklisty je kavárna SaMola13. Mají zde skvělé dorty, výbornou kávu a výzdobu s cyklistickou tematikou. Sedět se dá uvnitř i venku a jsou zde i stojany na kola.

V loňském roce jsem najel se svým kolem Trek přes 10 000 km. Tohle byla jen malá ochutnávka toho, co jsem v roce 2022 absolvoval. Uvidíme, kam mě cyklistická dobrodružství zavedou v roce 2023. Pokud vás to zajímá, můžete sledovat můj Instagram @jakubtruksa.

A nezapomínejte, že cyklistika vás má hlavně bavit. A se zastávkou na espresso umí být ještě hezčí.

Novinky